Neyzen Erdinç BAL

1970 Yılında Hatay’da dünyaya geldi. İlk ve orta öğrenimini Hatay’da tamamladı.

İlkokul yıllarından itibaren baba mesleği olan müziğe ilgi duydu ve ortaokul yıllarında çeşitli okul koroları, Halk Eğitim Merkezleri ve İl Kültür Müdürlükleri’ne bağlı korolarda saz ve ses icracılığı görevlerinde bulundu.

1991 yılında Gaziantep üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı Temel Bilimler Bölümü’nün sınavını kazanarak müzik çalışmalarını bilimsel ortama taşıdı. Konservatuvar bünyesinde bir çok konser ve dinletide icra heyetinde yer aldı. 1997 yılında konservatuvardan mezun oldu. Aynı yıllarda 2 yıl Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde ve 8 yıl özel okullarda müzik öğretmenliği görevlerinde bulundu. İki binli yılların başlarında Ankara’da Neyzen Müzik adı altında bir atölye kurdu ve burada ney ve çeşitli enstrümanların üretimin yanında öğrenci yetiştirme görevlerini de devam ettirdi. Çeşitli ulusal ve yerel radyo ve TV kanallarında programlar yaptı. Çeşitli hakemli ve özel dergilerde makaleler yayımladı. Bozok Üniversitesi’nde Tasavvuf alanında yüksek lisans yaptı. 2015 yılında Grup Sükûn’u kurarak, sanat yönetmenliği ve şefliğini üstlendi. Çeşitli albümlerin müzik yönetmenliği ve sanat danışmalığını gerçekleştirdi.

Sanat hayatına Ankara’da 2014 yılında Hamamönü’nde kurmuş olduğu Neyzenler Konağı’nda öğrenci yetiştirmeye, aşk ile neye üflemeye  ve enstrüman üretimine devam etmektedir.

Biri tarih doktorası yapmakta, diğeri ise lise eğitimi görmekte olan iki çocuk babasıdır.

İnsana insan olduğu için değer vermekte ve dili, rengi, ırkı her ne olursa olsun insana faydalı olabildiği sürece, hayatı işte o zaman anlamlı saymaktadır.